Πολύσπαστο ηλεκτρικό κρεβάτι, με επένδυση ξύλου. Μεταλλικός σομιές με μπάρες που στηρίζουν το στρώμα. Η κλίση της πλάτης και των ποδιών γίνεται με ενσύρματο χειριστήριο που κλειδώνει, για την πρόληψη ατυχημάτων.

Το συνολικό ύψος του κρεβατιού ρυθμίζεται ηλεκτρικά σε θέσεις επιλογής με δυνατότητα κλίσης Trendelenburg και Anti-Trendelenburg. Ξύλινα πλαϊνά προστατευτικά κάγκελα, αφαιρούμενα. Διαθέτει αναρτήρα έλξης. Το μοτέρ διαθέτει υποδοχή μπαταρίας 2x9V για κινήσεις ανάγκης, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Μπορεί να μεταφερθεί στο χώρο, χάρη στους τέσσερις τροχούς με φρένα. Η συναρμολόγηση είναι εύκολη και γίνεται χωρίς εργαλεία.

Εξωτερικό μήκος: 210 cm
Εξωτερικό πλάτος κλίνης: 104 cm
Μήκος σομιέ: 200 cm
Πλάτος σομιέ: 90 cm
Εύρος ανύψωσης σομιέ από έδαφος: από 27 έως 67 cm
Μέγιστη γωνία κλίσης πλάτης: 70°
Μέγιστη γωνία κλίσης ποδιών: 35°

Προϋποθέσεις χορήγησης είδους

Νοσοκομειακό κρεβάτι ηλεκτροκίνητο πλήρες

Το είδος χορηγείται μόνο σε ενήλικες αυστηρά στις παρακάτω παθήσεις: Tετραπληγία, παραπληγία, βαριά μυασθένεια, βαριά σκλήρυνση κατά πλάκας, αποδεδειγμένα σε κατακεκλιμένους ασθενείς, για την αυτόνομη διαβίωσή τους, που να βεβαιώνεται από Θεράποντα ανάλογης με την πάθηση ειδικότητας και έγκριση Ελεγκτή.

Για γνωματεύσεις με 0% συμμετοχή είναι απαραίτητη η προσκόμιση του ΚΕΠΑ που αποδεικνύει την πάθηση.
Για γνωματεύσεις με 25% συμμετοχή είναι απαραίτητη η αναγραφή από τον Ιατρό στα Σχόλια οτι ο ασθενής είναι κατακεκλιμένος και έχει μια από τις παραπάνω παθήσεις.

Το είδος χορηγείται μόνο σε άτομα που διαβιούν στο σπίτι (όχι σε Ιδρύματα χρονίων παθήσεων, Γηροκομεία, Οίκους Ευγηρίας κ.λ.π.).
Χορηγείται νοσοκομειακή κλίνη "χειροκίνητη" είτε "ηλεκτροκίνητη".

Ειδικότητα Ιατρού που μπορεί να συνταγογραφήσει το είδος:
ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ, ΦΥΣΙΑΤΡΟΣ

Κωδικοί πάθησης που δικαιολογούν το είδος:
G04.1, G11.4, G80.0, G81, G82, G35, G36, G37, G70, G73

Αντικατάσταση μόνο του στρώματος στα 3 χρόνια.

Ηλεκτρικό νοσοκομειακό κρεβάτι πολύσπαστο Metwood ΕΟΠΥΥ

• Κωδικός Προϊόντος: MetEOPYY